Archyvinė tinklalapio versija Prezidento Valdo Adamkaus pirmosios kadencijos metu (1998 02 26–2003 02 25)

English version
Prezidento veikla
Metiniai pranešimai
Kalbos
Interviu
Pranešimai spaudai
Pareiškimai
Vizitai
Statistika
Apdovanojimai
Švietimo gairės
Respublikos prezidentas
Biografija
Alma Adamkienė
Laisvalaikis
Prezidento institucija
Istorija
Teisinė aplinka
Prezidentūros rūmai
Rūmų istorija
Virtuali ekskursija

Prezidento Valdo Adamkaus atsakymai į "Delfi" interneto portalo lankytojų ir žurnalo “Ekstra” klausimus

2002.01.22

EKSTRA:
DELFI pokalbių kambaryje svečiuojasi savaitinio žurnalo "EKSTRA" ŽURNALISTAS JAUNIUS ČIULADA ir šios savaitės Ekstra asmenybė – Lietuvos prezidentas VALDAS ADAMKUS. Jis atsakys į žurnalisto ir internautų klausimus. KITĄ PIRMADIENĮ "EKSTRA" IŠSPAUSDINS įdomiausius pokalbio fragmentus, PAŠNEKOVO ATSAKYMĄ Į SPECIALŲ EKSTRA KLAUSIMĄ, PASKELBS IR APDOVANOS 2 originaliausius klausimus pateikusius internautus.

V. Adamkus: Sveikindamasis noriu pasidžiaugti, kad dalyvauju šiuolaikiniame informacijos projekte. Mes ne tik kalbame apie žinių visuomenę, bet ir bandome tokią sukurti. Šiandien Prezidentūroje kaip tik esame sušaukę žinių visuomenės kūrimo žmones norėdami, kad tai virstų realybe.

Dovydas Gečas: Gerbiamas Prezidente, ar esate nusprendes kandidatuoti antrajai kadencijai?

V. Adamkus: To klausimo iš viso šiuo metu nesvarstau, kadangi yra darbas, kuris turi būti dirbamas be pašalinės įtakos. O jei pasidarai kandidatu, ar ne kandidatu, iš karto bandoma interpretuoti, kad tai , ką darai, yra susiję su rinkimų kampanija.

EKSTRA: Kadaise Jūsų kurto Naujosios politikos bloko varomoji jėga buvo Rolando Pakso vadovauti liberalai. Ar šiandien tebejaučiate simpatijas buvusiam liberalų lyderiui?

V. Adamkus: Mano atsakymas toks - vertinu Paksą kaip savarankišką, drąsų jauną politiką. Ar tai kelia simpatijas ar antipatijas, yra kiek subjektyvus klausimas. Nesiimu šio žmogaus vertinti. Žiūriu į Paksą kaip į žmogų, turintį savo įsitikinimus ir jų siekiantį.

Rimas Norvaiša: Dabartinę mūsų šalies padėtį vadinčiau DVILYPE – viena yra deklaruojama (orientacija į rinkos santykiais besiremiančią visuomenę), o kita yra daroma (socialiai orientuota ir vyriausybės reguliuojama ekonomika). Ar sutinkate su tokiu šalies vidaus padėties vertinimu?

V. Adamkus: Esu šalininkas atviros rinkos, privačios iniciatyvos ir norėčiau, kad ta kryptimi mūsų politika ir būtų kreipiama.

Rimas Norvaiša: Pritardamas arba vetuodamas įstatymus Jūs dažnai remiatės teiginiu apie ,,stabilumo išsaugojimą”. Ar tokia Jūsų sprendimų motyvacija turėtų būti suprantama pažodžiui ir jei taip tai kur matote nestabilumo šaltinį?

V. Adamkus: Mano pagrindinė motyvacija - realybės pajautimas, bet aš nesivaikau kokių nors iliuzijų, neigyvendinamų planų ir tuščių įsipareigojimų. tam aš nepritariu ir nepritarsiu, nepriklausomai nuo to, ar tai man bus naudinga kaip politikui.
realumas ir stabilumas yra labai tampriai surišti ir filosufuoti apie tai - nėra tikslo.

Arvydas: Ka labiau mylit - Lietuvą ar žmoną ?

V. Adamkus: Abu, meilės laipsniuoti negalima - arba myli arba nemyli.

EKSTRA: Kad į politinę areną įžengtų Rolandas Paksas turėjo atsistatydinti Gedimino Vagnoriaus vyriausybė. Kaip šiandien vertinate Gediminą Vagnorių? Kokie dabartiniai prezidento ir buvusio ministro pirmininko santykiai?

V. Adamkus: Vagnorius į Lietuvos politiką atėjo tada, kai jo pažiūros ir politinė filosofija labai tiko. Jis buvo priimtas ir gerbiamas kaip ministras pirmininkas. Tačiau gyvenimas nestovi vietoje, Rusijos krizė stipriai įtakojo šalies ekonomiką ir tuo metu jo rinkos filosofija ir mano išsiskyrė. Šiandien galvoju, kad tai buvo demokratiškai išspręsta problema jam pačiam pasiūlius atsistatydinti. Ir dabar su juo pasitaikius progai maloniai bendrauju, tam tikrais klausimais atsiklausiu jo nuomonėsir šiuo požiūriu jis turi būti vertinamas.

EKSTRA: Gediminas Kirkilas pavadino Jus opozicijos lyderiu, tačiau Seimo opozicija dabar pakrikusi ir silpnoka. Ar tai didelis trūkumas?

V. Adamkus: Pirmiausiai, ačiū ponui Kirkilui, kad suteikė man dar vieną titulą. Dėl to nepykstu. Manau, kad silpna opozicija yra didelis trūkumas mūsų politiniame gyvenime. Sveikinčiau, jei tokia opozicija pasirodytų Seime. Dabartiniai persiformavimai, perbėgimai iš vienos partijos į kitą anaiptol nestiprina mūsų valstybingumo.

ogis: Ar jus pats dalyvaujate rasant savo kalbas, art tik, kaip diktorius perskaitote tai, ka Jums paruosia Jusu patarejai?

V. Adamkus: Jokiu būdu, kiekviena kalba yra aptariama, nustatomos gairės ir, kai padaromas projektas, man pačiam dalyvaujant aptariamas, padaromos pataisos ar įnašai. Kai aš sakau "aptariamas", nenorėčiau, kad sėdėtumėt tame kambaryje, nes temperatūra ten pakyla iki 40 laipsnių. O paskutinės pataisos būna padaromos mano ranka, kai jau visos kameros yra sustatytos prieš mane.

Eligijus: AR nesijauciate esas absurdiskoje situacijoje, jei jusu nuomone nera svarbi priimant aukstojo mokslo istatyma-musu visu ateities vizija.O gal jus bandote isvengti atsakomybes, to kas bus ateityje?

V. Adamkus: Atmetu tą tezę, kad aš vengiu atsakomybės, mano vizija yra labai aiški, kad tie, kurie nori siekti mokslo nuo pradžio iki aukštojo, jiems būtų sudarytos galimybės. Šitas paskutinis aukštojo mokslo įstatymas yra supolitizuotas, paremtas nerealiais pažadais, o tai man patvirtino vyriausybės vadovas ir finansų ministrė. Jaučiu, kad neturiu jokios moralinės tesės meluoti mūsų studentijai apie galimybes, kurios realiai neegzistuoja. Jei vadovaučiausi tais pažadais, kuriuos dabar padarė kiti, pasakyčiau, kad mokslas bus nemokamas ir dar bus pridėta po 1000 litų per mėnesį.

papuga: Gerb. Prezidente noretume suzinoti kokia muzika Jus megstate, koki jos stiliu labiau vertinate. Dekui

V. Adamkus: Išaugau kalisikinės muzikos fone ir šiandiena ji man yra miela ir brangi, bet labai mėgstu klasikinį džiazą, pietiečių bliuzą, neatsisakau ir estradinės muzikos.

EKSTRA: Dažnas politikos apžvalgininkas mano, kad Lietuvos prezidentas turi per mažai įgaliojimų, jo postas panašėja į Didžiosios Britanijos karalienės sostą. Kaip atrodo Jums?

V. Adamkus: Būtų įdomu ant savo galvos užsidėti karališką karūną. Prezidento galios pakankamai didelės, didesnės nei karaliaus. Viskas priklauso nuo asmens pajėgumo tomis galiomis naudotis neperžengdamas Konstitucijos ribų. Atmetu bet kokius išvedžiojimus, esą prezidentas gali rūpintis tik ordinų įteikimu, krašto apsauga ir užsienio politika. Konstitucijoje nėra nei vieno žodžio, kuriame būtų parašyta, kad prezidentas negali dalyvauti vidiniame valstybės politikos gyvenime. Per 4 savo kadencijos metus įrodžiau, kad man Lietuvos žmonių rūpesčiai rūpi lygiai taip pat būnant prezidentu, kaip ir kiekvienam eiliniame Lietuvos piliečiui. Atmetu priekaištą, kad kišu savo nosį ten, kur nereikia. Savo kritikams atsakau: "Kišiuosi ir toliau".

Eligijus: Nemanote, kad reiketu pakoreguoti istatymus ir nustatyti senatves cenza balotiruojantis i prezidentus ar kita valsybes posta?

V. Adamkus: Ta istorija turbūt tokia pat sena, kaipi Adomas ir Ieva. Ir kiekvienas žaidžia to klausimu, vedamas savo asmeninių ambicijų ar interesų. Tie, kurie už mane yra jaunesni, įrodinės, kad Adamkus yra per senas eiti bet kokias pareigas. O vyresnieji įrodinės, kad jis yra pakankamai patyręs gyvenime ir gali geriau spręsti gyvenimiškus reikalus. Pasirinkite patys, kas jums labiau patinka.

ziurovas: Jeigu taptumete... Rombinzonu, kokius tris pagrindinius dalykus pasiimtumete i negyvenama sala?...

V. Adamkus:
Žinau, ko neimčiau - 18 metės geltonplaukės mėlynakės merginos.


Marija: Kas Jums padeda išsirinkti drabužius?

V. Adamkus: Teisybę pasakius - žmona. Ji turi lemiamą žodį, bet, aišku, renkamės kartu. Aš pilnai pasitikiu jos skoniu.

Egidijus: Ka manote apie Ignalinos atomines elekrines uzdaryma, ar tai neatsilieps Lietuvos ekonomikai?

V. Adamkus: Ignalinos uždarymo klausimais visi kalba, bet niekas, deja, neturi rimtų skaičiavimų ir pasėkmių įvertinimo ar net tikslaus neigiamo poveikio įvertinimo. Reikia tik apgailestauti, kad taip paviršutiniškai žiūrima į šios problemos sprendimą, kada daugelio pasaulio valstybių laukia Lietuvos sprendimo. Raginau ir raginu Ūkio ministeriją neatidėliojant imtis šios problemos sistemingo sprendimo.

Aurims: Ar Jūs esate laimingas žmogus?

V. Adamkus: Ar Jūs esate laimingas žmogus?

Almantas: Ar tenka kartais susikeikti? Jei taip, tai kokia kalba lietuviskai, rusiskai o gal angliskai?

V. Adamkus: Lietuviškai ir angliškai.

Vygintas: Gerbiamas Prezidente, girdėjau, kad Jūs interneto portale Delfi skaitote lankytojų komentarus. O gal Jūs, pasivadinęs slapyvardžiu kaip ir kiti internautai, dalyvaujate internetinėje diskusijoje? Ačiū už dėmesį.

V. Adamkus: Skaitau kiekvieną dieną, bet dar nesu paklausęs nei vieno klausimo, neatėjo mintis įsijungti į debatus - neišnaudotos galimybės.

trintukas: Ar dažnai pasikalbate su eiliniais mirtingaisiais, ar apie situaciją Lietuvoje žinote tik iš žiniasklaidos ir savo patarėjų ?

V. Adamkus: Ne tik kad pasikalbu, bet pats ieškau kontaktų ir dažnai skundžiuos, kad mano patarėjai perkrauna mano darbotvarkę biurokratiniais klausimais, užuot sudarę man galimybę nuvažiuoti į kaimą, mažesniu miestelius. Nes tai - pagrindinis šaltinis, tiesioginis kontaktas, galimybė sužinoti, kuo gyvena žmonės už Prezidentūros sienų.

Jeronimas: Gerb. Prezidente, kokius tris žmogaus bruožus vertinate labiausiai ir kokio labiausiai nemėgstate?

V. Adamkus: Atvirumą, nuoširdumą, sąžiningumą.Nemėgstu dviveidiškumo.

Vaidotas Lasas: Ką jūs manote apie Lietuvos žmonių mąatymą? Jų elgesį? Ką norėtumėte lietuvių mąstyme pakeisti?

V. Adamkus:
Atsisakyti netolimos praeities mąstymo, pažvelgti į gyvenimą pritaikant naujausius žmogaus proto pasiekimus mūsų kasdieniniame gyvenime, įvelkant tai į žmogiškumo skraistę.

Virga: Kas lems, ar ryšitės kandidatuoti antrai kadencijai: sveikata, politinė Lietuvos situacija, pretendentai, o galbūt žmona Alma?

V. Adamkus: Apsisprendimui yra daug faktorių – pradedant sveikata (visiems palinkėčiau tokios, kokią turiu aš), bendra valstybės situacija (ji vaidins irgi didelį vaidmenį). Žmogus pats sau turi atsakyti į klausimą: ar esi reikalingas? Ar gali tinkamai atlikti savo pareigas? Ar tas apsisprendimas turės kažkokios reikšmės. Tokių klausimų gali būti daugiau ir apsisprendžiant mano atveju svarų žodį turės ir žmona.


Komunistas: Susidaro įspūdis, kad Jūs prieš priimdamas svarbų sprendimą ilgokai delsete. Ar tai nėra detalių derinimas su "akimi" iš už Atlanto?

V. Adamkus: Priešingai, stengiuosi kuo trumpiausiu keliu gauti pakankamai išsamios patikimos informacijos ir tučtuojaus daryti sprendimus. Kartais bijau, kad per savo greitumą nepadaryčiau klaidos. Kas ta "akis"?

Ramūnas: Ar nemanote, kad Lietuvos spaudos pirmuose puslapiuose reikėtų uždrausti rašyti negražius ir nekorektiškus dalykus? Taip pat smurto erotikos filmus ? Su pagarba.

V. Adamkus:
Laikraščių pirmieji puslapiai - mūsų kultūrinio lygio atspindys ir aš prieš bet kokią cenzūrą, tačiau kartais norėčiau pasiūlyti redakcijoms, žurnalistams, eiliniam Lietuvos piliečiui paimti vieno mėnesio Lietuvos dienraščius ir nusirašyti tik antraštes pirmų puslapių. Po to paklausti savęs - ar tai teisybė, ar tai realu, ar fantazijų pasaulis.


V. Adamkus: Man šįs interviu patiko todėl, kad pasiekėme žmonių protus, kurie atsakingi už Lietuvos ateitį. Šios konferencijos metu parodėme, kad nesame užsidarę informacijai, pažangai ir norime aktyviai joje dalyvauti. Be to, Lietuva atsilikusi pasaulyje žinių informacijos srityje, kad Indija pralenkė Lietuvą. Taigi yra dar daug ką nuveikti.


Aurims: Labai noreciau Jusu paklausti, uz kokia komanda sergate, kai tarpusavyje zaidzia "Žalgiris" ir "Lietuvos rytas" ?

V. Adamkus: Vieną kėlinį - už Žalgirį, kitą - už "Lietuvos rytą". Gimiau Kaune, natūralu, kad turiu palaikyti "Žalgirį", gyvenu Vilniuje, todėl turiu palaikyti "Lietuvos rytą".

Marius: Jeigu staiga taptumėte premjeru, kokių trijų, šaliai reikalingų, darbų pirmiausia imtumėtės?

V. Adamkus: Visų pirmiausia, niekada premjeru netapsiu ir nenoriu juo tapti. Pabuvojęs prezidentu nematau reikalo prisiimti kitokias pareigas.

Į žurnalo “Ekstra” klausimą apie skandalą sukėlusio prezidento pasisakymo apie prostitucijos ir naminukės gaminimo legalizavimą pasekmes, V.Adamkus sakė : “Labai nuoširdžiai - nei nuo Bačkio, nei nuo Almos pylos negavau. Noriu dar kartą pabrėžti - nepasisakau už prostituciją ir kategoriškai prieš kontrabandinio pilstuko naudojimą Lietuvoje. Tie dalykai Lietuvoje vyksta. Taigi neapsimeskime, kad Marijos žemėje viskas šventa. Geriau jau žinokime esamą padėtį, kontroliuokime ir nesislėpkime kaip stručiai smėlyje”.

Paruošė Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.