Archyvinė tinklalapio versija Prezidento Valdo Adamkaus pirmosios kadencijos metu (1998 02 26–2003 02 25)

English version
Prezidento veikla
Metiniai pranešimai
Kalbos
Interviu
Pranešimai spaudai
Pareiškimai
Vizitai
Statistika
Apdovanojimai
Švietimo gairės
Respublikos prezidentas
Biografija
Alma Adamkienė
Laisvalaikis
Prezidento institucija
Istorija
Teisinė aplinka
Prezidentūros rūmai
Rūmų istorija
Virtuali ekskursija

Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus interviu “Lietuvos radijui”

2002.10.25


1.Pone Prezidente, šiandien visų dėmesys nukreiptas į Maskvoje vykstančią teroro dramą.

Seku visus įvykius Maskvoje. Kaip žmogus esu sukrėstas. Linkiu stiprybės maskviečiams ir ypač tiems žmonėms, kurie šiandien yra užminuotoje koncertų salėje.
Nerimą kelia mėginimai prisegti nežmoniškam teroro aktui nacionalinę etiketę. Manau, turėtume suprasti: tai teroristų padarytas nusikaltimas - dėl jo nė viena tauta neturi būti nei smerkiama, nei teisinama.
Šiandien matome, kokie nesaugūs mes esame. Kokia pažeidžiama yra mūsų civilizacija. Iš tikrųjų, kaip apsiginti nuo žmonių, kurie nuvertina ir savo, ir kitų gyvybę, kurie mirtį iškelia virš gyvenimo. Tačiau noriu tikėti, kad ir su tokiais žmonėmis galima rasti dialogą. Turėkime vilties, kad ši baisi drama baigsis taikiai.
2. Neseniai būdamas Berlyne Jūs pasiūlėte savitą “Kaliningrado problemos” sprendimo būdą – leisti Lietuvai anksčiau prisijungti prie Šengeno sutarties. Šią savaitę tokį pasiūlymą Jūs pakartojote laiške Danijos Premjerui. Kas privertė Jus užimti tokią poziciją?
Jau prieš mėnesį Europos Sąjunga pradėjo kalbėti, kad yra įmanomos bevizės Rusijos piliečių kelionės per Lietuvą. Vykstant deryboms tarp Rusijos ir Europos Sąjungos Lietuva jokiu būdu negali likti pasyvi. Privalome šiose derybose aktyviai dalyvauti, išsakyti savo poziciją ir siekti kuo naudingesnių Lietuvai rezultatų. Čia negali būti vienpusiškų, už Lietuvos nugaros priimamų sprendimų. Reikia suprasti ir Rusiją, ir atsižvelgti į mūsų duotus įsipareigojimus Europos Sąjungai. Tačiau svarbiausia - Lietuvos interesai. Jie turi būti apginti.
Į mano išdėstytą Lietuvos poziciją sulaukėme atsakymo, kad pateksime į Šengeno erdvę su pirmąja plėtros banga. Tai jau Lietuvos diplomatijos laimėjimas. Tačiau kai kuriuos Europos Sąjungos siūlymus dar turime gerai išsiaiškinti. Ką konkrečiai reiškia Briuselio siūlomas “lankstus vizų režimas” nuo kitų metų sausio pirmos dienos? Kaip bus praktiškai įvesti “lengvatiniai tranzito dokumentai” nuo liepos pirmos dienos?
Taigi iki lapkričio vidurio mūsų laukia dar daug sprendimų. Juos priimant turime galimybę siekti kuo palankesnių Lietuvai rezultatų.
3. Jau seniai tarp politikų vyksta diskusijos, kokia turėtų būti Vidaus reikalų ministerija. Jūs, pone Prezidente, raštu išsakėte Vyriausybei savo abejones dėl šios ministerijos parengto Vidaus tarnybos statuto projekto. Kas šiame projekte Jums atrodo nepriimtina?
Taip, jau prieš keletą savaičių laišku kreipiausi į Vyriausybę. Išdėsčiau savo pastabas dėl Vidaus tarnybos statuto projekto. Vakar gavau Premjero atsakymą. Malonu, kad į dalį mano pastabų atsižvelgta. Tačiau lieka ir neaiškių dalykų: kaip bus pertvarkomi Vidaus tarnybos pulkai, ar bus vidaus tarnyboje teikiami kariniai laipsniai? Kodėl kariniai laipsniai susiejami su pareigūnų atlyginimais? Negi negalima žmonių atlyginimų sutvarkyti be karinių laipsnių?
Pritariu Premjero nuomonei, kad Vidaus tarnybos statutą turi labai atidžiai svarstyti ir tobulinti Seimas. Aš pats irgi neatmetu galimybės pasinaudoti veto teise. Buvau ir būsiu įsitikinęs, kad negalime grįžti atgal į milicijos laikus, negalime grįžti prie sukarintos vidaus reikalų sistemos.
Man nepriimtina politinio spaudimo atmosfera, kuri atsiranda šioje sistemoje. Pareigūnams negali būti sakoma, kad tie, kurie remia Prezidento nuomonę, yra prieš valdančiąją partiją.

4. Iki šiol tęsiasi skandalinga “Sodros” ir Ligonių kasų viešųjų pirkimų istorija. Kaip Jūs, Prezidente, ją vertinate? Kaip ši istorija turėtų baigtis?
Istorija tikrai skandalinga. Skandalinga yra ir atsakingų pareigūnų reakcija. Aš pasigendu principingos sveikatos ir socialinės apsaugos ministrų pozicijos. Jau seniai esu atkreipęs dėmesį, kad Ligonių kasa ir “Sodra” turi rimtų problemų tvarkydamos savo informacines sistemas. Tuomet man buvo atsakyta, kad yra viskas gerai, o aš nežinau tikrosios padėties. Šiandien visi matome, kad nėra gerai. Viešieji konkursai nėra skaidrūs, Ligonių kasų ir “Sodros” duomenys apie visus Lietuvos gyventojus nėra tvarkomi saugiai ir patikimai. Manau, kad Vyriausybė turi iš esmės susirūpinti šia problema. Prisipažinsiu, esu labai nusivylęs kai kurių ministrų darbu.
Man visiškai neaišku, ką veikia ir už ką atsako Viešųjų pirkimų tarnyba ir jos vadovas. Kieno - valstybės ar privačius interesus jis gina? Pagaliau, ar gali šios tarnybos vadovas toliau eiti pareigas?
Kiek lėšų praranda mūsų valstybė dėl neskaidrių, nesąžinigų viešųjų pirkimų? Netikiu, kad Vyriausybė būtų bejėgė pakeisti padėtį. Šiandien aš laukiu principingo Vyriausybės sprendimo.

5. Pone Prezidente, rinkimų kova pamažu įsibėgėja. Kaip ji veikia Jūsų darbą?
Turiu seniai sudarytą darbotvarkę. Rinkimai jos nepakeitė. Darau tai, ką privalau daryti kaip Prezidentas.
Žinoma, jaučiu prasidėjusią rinkimų kampaniją. Suprantu, kad ji gali būti “kieta”, kad joje bus ir jau naudojamos įvairios priemonės.
Tenka išgirsti daug netiesos. Bet tikrai neketinu į tokius išpuolius atsakyti. Savo rinkimų štabui esu pasakęs, kad rinkimuose būtina išlaikyti moralinį lygį, korektiškumą. Tai yra svarbiau

Paruošė Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.