Archyvinė tinklalapio versija Prezidento Valdo Adamkaus pirmosios kadencijos metu (1998 02 26–2003 02 25)

English version
Prezidento veikla
Metiniai pranešimai
Kalbos
Interviu
Pranešimai spaudai
Pareiškimai
Vizitai
Statistika
Apdovanojimai
Švietimo gairės
Respublikos prezidentas
Biografija
Alma Adamkienė
Laisvalaikis
Prezidento institucija
Istorija
Teisinė aplinka
Prezidentūros rūmai
Rūmų istorija
Virtuali ekskursija

Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus pareiškimas dėl viešųjų pirkimų

2002.11.05Gerbiamieji,

Daug kartų kėliau į viešumą galimos korupcijos faktus, susietus su privatizavimu, farmacine veikla, viešųjų pirkimų konkursais.
Ne kartą kalbėjau ir apie Ligonių kasų bei “Sodros” informacinių sistemų problemas. Klausiau: ar viešųjų pirkimų konkursai šioms sistemoms tvarkyti buvo skaidrūs?

Vakar vienoje iš televizijos laidų gavau netikėtą atsakymą: skirtingų partijų politikai, diskutavę apie korupciją, beveik sutartinai teigė, kad jokių problemų su viešaisiais pirkimais Lietuvoje nėra. Atrodo, jie mato tik vienintelę problemą – mane, Prezidentą, kuris tarsi neturi faktų, bet drįsta kelti šiuos klausimus.


Gerbiamieji,

Štai faktai, kuriuos iškėlė atsakinga valstybės institucija.

Cituoju:

“Viešųjų pirkimų komisijos nariai, pažeisdami Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimus, Ligonių kasų ir “Sodros” konkursų nugalėtoja pripažino “Etnomedijos intercentrą”, kurio pasiūlymai pagal pateiktas paraiškas neatitiko konkursų nuostatų.”

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija dar pernai pripažino, kad šios įmonės pasiūlymai visiškai neatitiko konkurso reikalavimų. Tačiau jokių veiksmų ji nesiėmė.

Lietuvos generalinė prokuratūra šiemet gegužės mėnesį nustatė, jog Ligonių kasų bei “Sodros” viešųjų pirkimų komisijų nariai bei šių institucijų vadovai pažeidė įstatymo reikalavimus.Valstybės kontrolė konstatavo, jog Ligonių kasų direktorius Saulius Janonis neužtikrino įstatymo laikymosi. Neaišku, kodėl buvo atmestas kitos įmonės pasiūlymas, galėjęs sutaupyti biudžetui daugiau kaip du milijonus litų.

Valstybės kontrolė taip pat nustatė, kad programinės įrangos priežiūros sąnaudos vėliau išaugo dar 61 procentu. Viešųjų pirkimų priežiūros tarnyba neužtikrino, jog įstatymo reikalavimai būtų vykdomi.

Gerbiamieji,

Tokie yra faktai: nesutaupyti 2 milijonai litų, darbų išlaidos po konkursų gerokai padidėjo. Ir viskas gerai?

Dar daugiau: pati Viešųjų pirkimų tarnyba nustatė, jog “Etnomedijos intercentras” neatitinka kvalifikacijos reikalavimų, o šios bendrovės sutartis su “Alna” – notariškai nepatvirtinta.

Tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba atranda pribloškiantį argumentą. Ji teigia, kad vykdant konkursus - įstatymas pažeistas “nepakankamai”.

Ką tai reiškia? Ar nuo šiol sakysime: nepakankamai sumušta, nepakankamai pavogta? Ar jau dabar šitaip vykdysime įstatymus?

Kokie yra viešųjų pirkimų įkainiai, kad įstatymo pažeidimas taptų “nepakankamas” arba “teisėtas”?

Atrodo, kad konkursus dėl Ligonių kasų ir “Sodros” informacinių sistemų tvarkymo galėjo laimėti ir etnografinis ansamblis, jei jo vadovas būtų turėjęs reikiamų pažinčių.

Gerbiamieji,

Ar turėjau šiuos faktus nutylėti? Ar jų nepakanka, kad būtų galima įvertinti atsakingų institucijų ir jų vadovų veiklą?

Ar turime laukti baudžiamosios bylos ? Ar šiuos pareigūnus skyrę politikai negali pareikauti jų tarnybinės ir moralinės atsakomybės?
Ko dar reikia?

Ko vertos politikų diskusijos apie korupciją, jei ignoruojami akivaizdūs faktai?

Ne pirmą kartą, man pareikalavus atsakomybės, puolama aiškinti, jog prezidentas suklaidintas, jam kažkas blogai pataria.

Ar man dar reikia kokių patarimų? Remiuosi valstybės institucijų pateikta informacija. Gerai žinau padėtį. Ją būtina keisti. Bet korupcijos priežastis – ne tik neteisėti pareigūnų veiksmai, bet ir teisės aktų spragos.

Netylėjau ir netylėsiu.

Įstatymų nevykdę pareigūnai turi už tai atsakyti. O blogus teisės aktus reikia taisyti. Kaip tą padaryti, rytoj kalbėsimės su Seimo frakcijų atstovais.


.


Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Paruošė Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.