Archyvinė tinklalapio versija Prezidento Valdo Adamkaus pirmosios kadencijos metu (1998 02 26–2003 02 25)

English version
Prezidento veikla
Metiniai pranešimai
Kalbos
Interviu
Pranešimai spaudai
Pareiškimai
Vizitai
Statistika
Apdovanojimai
Švietimo gairės
Respublikos prezidentas
Biografija
Alma Adamkienė
Laisvalaikis
Prezidento institucija
Istorija
Teisinė aplinka
Prezidentūros rūmai
Rūmų istorija
Virtuali ekskursija

Pokalbis su kadenciją baigusiu Prezidentu Valdu ADAMKUMI

2003.04.10

Pokalbis su kadenciją baigusiu Prezidentu Valdu ADAMKUMI

Stasys JOKŪBAITIS - Kauno diena

- Kaip jaučiatės palikęs Prezidento postą? Ar dabar gyvenimas netapo nuobodesnis, pilkesnis?

Jaučiuosi gerai. Savo gyvenimą tvarkau pats. Apsisprendžiau aktyviai dalyvauti visuomeninėje ir politinėje veikloje. Ir nuobodžiauti tikrai neturiu kada.

- Ką būtumėte darę kitaip, jeigu būtumėte šalies vadovu išrinktas antrą kartą?

Būčiau siekęs įgyvendinti savo rinkimų programą. Dirbčiau, kad Lietuva sėkmingai įsijungtų į Vakarų erdvę ir, kas svarbiausia, efektyviai pasinaudotų atsiveriančiomis naujomis galimybėmis. Mes turime progą sumaniai naudodami savo ir europos Sąjungos lėšas, per artimiausius metus padaryti didelį pažangos šuolį : žymiai sumažinti nedarbą ir skurdą, atnaujinti švietimą, atgaivinti smukų ir vidutinį verslą, pagyvinti mokslinį ir kultūrinį gyvenimą, išplėtoti infrastuktūrą, modernizuoti valstybės tarnybą ir teisėtvarką. Būčiau dėjęs visas pastangas, kad naujomis galimybėmis galėtų pasinaudoti visi Lietuvos žmonės, o ne tik atskiros grupės.

- Ar pastebite kokių nors permainų valstybės vairą perėmus jūsų varžovui rinkimuose Rolandui Paksui? Kokių tikitės?

Kol kas esminių permainų nepastebiu. Eurointegracinė Lietuvos užsienio politika tęsiama. Tai labai gerai. Vidaus politikoje atsirado tam tikrų keistų dalykų. Bet tikėkimės, kad jie Lietuvai per daug nepakenks. Leiskime Prezidentui ir jo komandai padirbėti, paskui vertinkime jų veiklos rezultatus.

- Kaip galėtume apibrėžti savo santykius su dabartiniu šalies vadovu?

Stebiu dabartinio Prezidento darbą. Linkiu jam sekmės.

- Kokią įsivaizduojate Lietuvą, tarkim, po penkerių metų?

Kaip sakiau, jei valdžia ir visuomenė sugebės pasinaudoti istorijos mums duotomis galimybėmis, Lietuvos žmonių gyvenimas žymiai pagerės. Bet tam reikia bendrų pastangų. Reikia išmintingai nukreipti būsimas Europos Sąjungos fondų lėšas į geresnį žmonių išsilavinimą, naujų darbo vietų kūrimą, technologinį atsinaujinimą. Mes turime mokytis iš tų Europos šalių, kurios įstojo į Europos sąjungą anksčiau už mus. Vienos iš jų su ES parama sugebėjo pasiekti greitos pažangos, o kitos- deja, ne. Taigi viskas priklauso nuo mūsų pačių : nuo valdžios sprendimų ir visuomenės aktyvumo. Pavyzdžiui man keista, kodėl Vyriausybės parengtos Bendrojo programavimo dokumentas nebuvo plačiau pristatytas visuomenei, kodėl jis nebuvo aptartas Seime. Kodėl jis nerūpi opozicijai? Juk šis dokumentas nustato, kam bus naudojamos ES fondų lėšos 2004-2006 metais. Nejaugi tai turėtų nuspręsti tik grupelė žmonių, nepateikdama visuomenei savo sprendimo argumentų? Būtent nuo tokių sprendimų ir priklausys kokia Lietuva bus po penkerių, po dešimties, po penkiolikos metų. Svarbu šiandien gerai apgalvoti savo žingsnius ir nepadaryti šiurkščių klaidų.

- Kai kurie Jūsų oponentai tikino, jog, baigęs kadenciją, tikriausiai išvyksite iš Lietuvos. Ar iš tiesų buvo tokių minčių?

Niekada. Lietuvoje gimiau ir užaugau. Lietuva mano tėvynė, mano namai, į kuriuos grįžau visam laikui. Prieš penkeris metus daviau Prezidento priesaiką tarnauti Lietuvai ir jos žmonių gerovei. Šiai priesaikai buvau ir būsiu ištikimas.

- Ir toliau gyvensite Turniškėse ar turite kitokių planų?

Žinau, kad į namą, kuriame dabar esu, turi įsikelti naujasis Prezidentas. Tikiuosi iš savo šeimos lėšų pavyks pasistatyti būstą.

- Jau niekam ne paslaptis, kad sutikote būti savotišku naujojo būsimojo politinio junginio, kurį sudarys liberalai, centristai ir modernieji krikščionys demokratai, globėju. Ko siekiate tokiu savo apsisprendimu?

Nesu šio naujo liberalaus junginio globėjas, nes negalvoju, kad jam reiktų globos. Aš tiesiog aktyviai remiu dešiniųjų ir centro jėgų vienijimąsi. Kodėl taip darau? Nes manau, kad to reikia Lietuvos gerovei.

Pažiūrėkime, kiek naudos davė Lietuvai kairiųjų vienybė. Šiandien turime užtikrintą politinį stabilumą. Tačiau vien šito yra maža. Mūsų visuomenei šiandien reikia stipraus pažangos variklio. Tokiu varikliu turi būti konstruktyvus valdžios ir opozicijos dialogas. Deja, šiandien tokio dialogo nėra, nes nėra stiprios, vieningos opozicijos, kuri keltų idėjas, siūlytų Lietuvai naudingus sprendimus, skatintų valdžią geriau tarnauti žmonėms. Todėl ir iškėliau sau uždavinį - padėti susivienyti centro ir dešinės jėgoms. Gerai, kad jungiasi liberalusis sparnas. Tikiuosi, kad atsinaujins, sustiprės ir Konservatorių partija. Lietuvai šiuo metu būtų naudinga konservatyvių ir liberalių jėgų koalicija. Labai norėčiau, kad tokia koalicija susikurtų Seime ir pradėtų rimtai dirbti. Neturi teisės dešinieji užsiimti tik vidaus intrigomis. Šiandien reikia rūpintis tautos ir valstybės ateitimi. Reikia bendromis jėgomis siekti didesnės žmonių gerovės.

- Tačiau kai kurie politikai kalba, kad akivaizdžiai remdami naują politinę jėgą, tiesiate kelią į Prezidentūros rūmus Jūsų pasirinktam įpėdiniui Artūrui Zuokui. Kiek čia yra teisybės?

Su šypsena klausausi tokių kalbų. Mano "įpėdiniu" buvo pavadintas ne vienas: Andrius Kubilius ir Rolandas Paksas, ir Eugenijus Gentvilas. Dabar dar ir Artūras Zuokas. Atsikvošėkime. Juk gyvename demokratinėje valstybėje, kurioje jokie prezidentų įpėdiniai neįmanomi. Lietuvoje ir seimas, ir Prezidentas išrenkami žmonių valia. Nejaugi tuo pradėsime abejoti.

- Kai kurie buvę Jūsų varžovai Prezidento rinkimuose dabar labai akylai stebi, kaip Jums pavyks atsikratyti rinkiminės kampanijos skolų. Ar turite kokį nors planą?

Rinkimų skolomis šiuo metu rūpinasi mano fondas. Žinau, kad fondo žmonės jau stumiasi į priekį. Tikiuosi skolų klausimą pavyks išspręsti sklandžiai.

Paruošė Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.