Archyvinė tinklalapio versija Prezidento Valdo Adamkaus pirmosios kadencijos metu (1998 02 26–2003 02 25)

English version
Prezidento veikla
Metiniai pranešimai
Kalbos
Interviu
Pranešimai spaudai
Pareiškimai
Vizitai
Statistika
Apdovanojimai
Švietimo gairės
Respublikos prezidentas
Biografija
Alma Adamkienė
Laisvalaikis
Prezidento institucija
Istorija
Teisinė aplinka
Prezidentūros rūmai
Rūmų istorija
Virtuali ekskursija

Treji Prezidento Valdo Adamkaus metai nuotraukose (fotografė Džoja Barysaitė)

Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus savo pareigas pradėjo eiti 1998 metų vasario 26 dieną. Bet į Lietuvos fotografų, taip pat ir į Džojos Barysaitės objektyvą iškilus išeivijos visuomenininkas pateko daug anksčiau - profesinių viešnagių Lietuvoje metu, kultūriniuose tautinio Atgimimo renginiuose, "Santaros - Šviesos" suvažiavimuose. Šioje parodoje pateiktas fotografijų pluoštas liudija ir iliustruoja Valdo Adamkaus - jau einančio Prezidento pareigas valstybės vadovo - bei Ponios Almos Adamkienės darbo ir poilsio aplinkybes, susitikimus su užsienio šalių vadovais bei svečiais, su Lietuvos ūkio, kultūros, visuomenės veikėjais.

Per trejus vadovavimo valstybei metus įvyko dešimtys įvairaus lygio užsienio vizitų, šimtai susitikimų Lietuvoje, daug švenčių bei dalykinių susitikimų. Fotografijas apibendrinančiu bruožu galima laikyti tai, kad Prezidentas visada išlieka gyva ir savita asmenybė, nepaisant aplinkybių oficialumo, protokolo reikalavimų ir susitikimo svarbos. Iš nuotraukų matyti, kad visur lieka vietos gyvai emocijai, žmogiškajam, neoficialiam bendravimui ir nuoširdžiai reakcijai. Ar tai būtų apžvalginė kelionė sraigtasparniu, ar susitikimas su Jo Šventenybe Jonu Pauliumi II, ar kitų valstybių atstovų skiriamųjų raštų priėmimas, ar penkiamečio berniuko apdovanojimas už drąsą, parodytą gaisro metu.

Lietuvos Respublikos Prezidento įstatymas kaip pagrindinių Prezidento galių ir veiklos lauką apibrėžia užsienio politiką bei krašto saugumą. Tačiau realybė kasdien pildo ir koreguoja dalyvavimą šalies valdyme, nuolat įtraukia į naujas veiklos sferas, atneša naujų rūpesčių. Nuotraukose matyti, kokios nuotaikos lydi Jo Ekscelenciją darbinių susitikimų su Lietuvos Seimo ir Vyriausybės vadovais metu, pagerbiant šalies sportininkus ar Prezidentūroje organizuojant velykinius renginius vaikų namų auklėtiniams. Kai žmogiškoji laikysena sutampa su oficialia šalies vadovo pozicija, tikriausiai tada ir blyksteli tos akimirkos, kuriose rūpestį, abejonę ir nežinią stelbia nuoširdi šypsena, dvasinė šiluma ir pasitikintis žvilgsnis.

Rimtesnis šio nuotraukų pluošto įvertinimas tikriausiai laukia ateityje. Jis tikrai neišslys iš istorikų, politologų, kultūros žmonių akiračio. Šiandien tai - dar viena galimybė prisiminti, kokie, kokių įvykių kupini buvo treji praėję kadencijos metai ir koks Prezidentas Valdas Adamkus buvo ir yra tada, kai jį mato daugybė bendrapiliečių, o koks tada, kai šalia - tik pati artimiausia aplinka. Dar viena galimybė priartėti prie šiandieninio politinio, kultūrinio, visuomeninio, o kartais - ir asmeninio šalies vadovo gyvenimo realybės.

Prezidento fotografės Džojos Barysaitės nuotraukų paroda "LR Prezidentas Valdas Adamkus 1998-2000" eksponuojama Čiurlionio galerijoje Čikagoje (paroda veikia 2001 m. vasario 10-28 d.)

Paruošė Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.